WSTĘP

Poniżej przeczytacie opracowanie laktochatu z udziałem Estery Michalak (położna, IBCLC, „Laktopołożna”, autorki książki „Pokonaj Laktoterroryzm – 5 kroków do udanego karmienia piersią”) i Agnieszki Mińko (położna, CDL, IBCLC), który ukazał się w grupie FB Spotkaj położną. Tematyka laktochatu skupiła się wokół preparatu Femaltiker, będącego produktem firmy Nutropharma. Laktochat jest platformą komunikacji z pacjentkami, mamami, szukającymi wsparcia i porady. Z założenia podejmowane tematy dopasowane są do tego, o co najczęściej pytają kobiety karmiące oraz czego poszukują w Internecie. Jest to sposób na dotarcie do szerszej grupy odbiorców i przekazanie im merytorycznej wiedzy, popartej wieloletnią praktyką w zawodzie położnej, a także jako doradców czy konsultantów laktacyjnych. 

Laktochat nie jest miejscem, gdzie specjalistki znajdą informacje, o których wcześniej nie wiedziały. Adresatkami spotkań są mamy, a naszym zadaniem przedstawienie zagadnienia i odpowiedź na pytania, które często rozwiewają wątpliwości, albo przekonują do kontynuowania laktacji pomimo trudności i właśnie, co kluczowe – kontaktu ze specjalistą. 

Należy także pamiętać, że:

  1. Laktochat jest ograniczony czasowo, a przekazywane informacje, poparte doniesieniami naukowymi i praktyką przekazywane są w sposób jak najbardziej skondensowany, tak aby służyły pacjentkom w ich problemach. Dlatego treści wymagające szczegółowego wyjaśnienia omawiane są w komentarzach po zakończeniu laktochatu lub w postach na fanpage’u Laktopołożna.
  2. Oglądanie materiału nie zastąpi spotkania ze specjalistą, gdyż każdy przypadek trudności w karmieniu piersią musi być rozpatrywany indywidualnie. 
  3. Przedstawiane materiały na temat Femaltikeru nie były sponsorowane. Zajęłyśmy się tym zagadnieniem zachęcone pytaniami pacjentek i popularnością preparatu.

OKIEM SPECJALISTY LAKTACYJNEGO

Dylematy związane z karmieniem piersią najczęściej dotyczą techniki karmienia, bólu towarzyszącego karmieniu, braku pokarmu – faktycznego (w języku medycznym rzeczywistego) lub domniemanego (rzekomego).

Jako doradcy najczęściej spotykamy się z trudnościami, więc może nam się wydawać, że to częste sytuacje, które dotyczą mam. Jednak badania pokazują, że niewielki odsetek kobiet nie jest w stanie wykarmić swoich dzieci. Rzeczywiste niedobory pokarmu występują stosunkowo rzadko i z większością z nich można sobie poradzić, zwłaszcza gdy pojawiają się w wyniku nieprawidłowego postępowania. Znacznie częściej spotykamy się z opóźnioną laktacją, bądź problemami z jej uruchomieniem czy utrzymaniem. I właśnie tym sytuacjom poświęciłyśmy uwagę w laktochacie.

Doskonale wiadomo, że rynek obfituje w produkty mające poprawić laktację u kobiet. Producenci prześcigają się w komponowaniu składów idealnych, często bardzo złożonych. Reklama i promocja niejednokrotnie jest bardzo agresywna w walce o klienta. Jako osoby z medycznym wykształceniem mamy obowiązek bazować na wiedzy opartej na Evidence Based Medicine, na badaniach. Nieważne czy chodzi o leczenie nowotworów czy laktację, która wydaje się być naturalna jak oddychanie.

Każdy doradca oceniając skuteczność laktacji będzie się opierał na jakości aktu karmienia, wskaźnikach skutecznego karmienia, a także indywidualności przypadku. Jeśli stwierdzamy, że trzeba pomóc nieco naturze, to poza zmianą postępowania sięgamy po to, co nam oferuje wiedza ludowa czy nawet zasoby farmakologii. 

Poza tym, to co jest najważniejsze – ciężką pracą mamy zarówno z dzieckiem (o ile to możliwe), laktatorem i samą sobą (stan emocjonalny jest równie ważny jak fizyczny) sięgamy po to, co pomogło innym kobietom w podobnych sytuacjach. Wiadomo powszechnie, że środki medycyny ludowej (zioła, bawarka, łuski kakaowca) są wykorzystywane przez wiele kobiet, bo “babcia mówiła” lub “koleżanka poleciła”. I właśnie wśród takich środków, polecanych mamom przez inne mamy można znaleźć m.in. Femaltiker.

DLACZEGO WYBRAŁYŚMY FEMALTIKER?

Ze względu na jego popularność, ale przede wszystkim przez badanie, jakie odbywało się w szpitalu, w którym wówczas pracowała Agnieszka Mińko. Mamy uczestniczące w tym badaniu odbywały konsultacje także u Agnieszki.

Na początku należy podkreślić, że Femaltiker to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, a nie suplement. Oznacza to, że KAŻDA partia przechodzi PO PRODUKCJI badania jakościowe zarówno pod względem zawartości substancji aktywnych jak i wszelakich zanieczyszczeń. Jest to proces bardzo skrupulatnie kontrolowany. Producent nie jest do tego zobligowany prawnie. Robi to dobrowolnie, ze względu na wrażliwą grupę, której preparat jest dedykowany. Femaltiker  zawiera słód o krótkim okresie słodowania, w wyniku czego beta glukanu jest więcej. Beta glukan jest tutaj bardzo ważny, gdyż ma udowodniony molekularny mechanizm działania, który opiera się na zwiększeniu syntezy prolaktyny, czyli jednego z hormonów kompleksu laktogennego.

BADANIE

Femaltiker jako jedyny został przebadany w badaniu randomizowanym, zaślepionym, kontrolowanym placebo. Uczestniczki badania były pacjentkami dwóch szpitali WUM III stopnia referencyjności.  Chętne do badania wybierano losowo, nie wiedziały, czy trafią do grupy A czy B (randomizacja), ale też nie wiedziały czy A to produkt czy placebo (zaślepienie). Były to mamy dzieci urodzonych przedwcześnie. Kobiety otrzymywały wsparcie specjalistów, sprzęt tj. laktatory i saszetki z proszkiem. Podczas badania, które trwało 2 tygodnie mamy miały zapewnione wsparcie doradcy laktacyjnego, prowadziły dzienniczek laktacyjny, w którym odnotowywały ilości uzyskiwanego mleka podczas odciągania. Ilość pokarmu zwiększała się już od 5 dnia obserwacji, by po dwóch tygodniach osiągnąć poziom około 1700 ml więcej w stosunku do grupy placebo. 

To co istotne,  Femaltiker nie tylko zawiera słód jęczmienny, ale także formułę nazwaną przez producenta Lactanell (w jej skład wchodzi słód).  Lactanell jest formulacją 3 składników: słodu, beta-glukanu i melisy. Formuła ta jest chroniona patentem. Zgodnie z definicją „patent to prawo wyłącznego korzystania z określonego wynalazku. Patent udzielany jest, bez względu na dziedzinę techniki, na wynalazki, które są: nowe, posiadają poziom wynalazczy, nadają się do przemysłowego zastosowania. Patent uważany jest za jeden z “najmocniejszych” praw własności intelektualnej. Jest prawem formalnym udzielanym na drodze administracyjnej przez krajowy lub regionalny urząd patentowy” (E. Okoń-Horodyńska, T. Sierotowicz, R. Wisła 2012, s. 11) 

WYNIKI

Wyniki badania klinicznego z udziałem Femaltikera zostały przedstawione w 2016r. na 18 th International Society for Research in Human Milk and Lactation w RPA przez jego autorkę, dr Aleksandrę Wesołowską. Pani dr Wesołowska przyjęła tam wyrazy uznania od prof. Bertholda Koletzko, wybitnego pediatry, który również napisał pracę poglądową o wpływie jednego z składników piwa na laktację. Na świecie niewiele jest takich badań ze względu na trudności w realnej ocenie ilości mleka. Jedyna taka sposobność istnieje w zasadzie przy udziale mam wcześniaków, które stymulują/podtrzymują laktację z pomocą laktatora zanim rozpoczną przygodę z karmieniem bezpośrednio z piersi.

Wyniki tego badania zostały opublikowane po konferencji w periodyku dla doradców laktacyjnych oraz osób zainteresowanych wspieraniem naturalnego karmienia, recenzowanym i impaktowanym czasopiśmie: Wesołowska A et al. Breastfeeding Medicine 2016; 11920: A74-5 

Więcej informacji można uzyskać tutaj: https://home.libertpub.com/publication/breastfeeding-medicine/173/signuP (dostęp do publikacji jest obecnie płatny – takie są zasady działania czasopism naukowych, a to konkretne posiada prawa autorskie również do powielania i upubliczniania treści.)

NAGRODA NQS

Podczas laktochatu wystąpiło niedoprecyzowanie związane z systemem NQS, który otrzymał nagrodę „Jakość Roku” w dziedzinie „Innowacja”. Nagrodę przyznaje niezależna kapituła Fundacji Qualitas. Z kolei sam NQS to program gwarantujący najwyższą jakość produktów poprzez wdrożenie naukowego podejścia do ich tworzenia, zapewniania wysokich standardów produkcji oraz nadprogramową certyfikację produktów marki Nutropharma. System NQS obejmuje między innymi Femaltiker.